Grafika umysłu przedstawiona w formie kolorowej siatki

Czy picie alkoholu samemu to objaw alkoholizmu

Mężczyzna nalewa wino do lampki na wino. Obok napis picie w samotności to choroba?
  • MOCni
  • 24.05.2023
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Kryteria rozpoznania uzależnienia to: upośledzenie lub utrata kontroli nad częstością i ilością wypijanego alkoholu, przymus picia (chęć, ochota, głód), zmiana tolerancji na alkohol, picie mimo doznanych strat i konsekwencji, picie mimo wiedzy o szkodliwości i zagrożeniach.

Dodatkowo uwzględnia się głębokość uzależnienia, gdzie określa się sposób okoliczności oraz historie picia. Zatem do określenia sposobu używania alkoholu bieżę się pod uwagę styl picia. Oznacza to, że osoby zarówno pijące samotnie, jak i towarzysko mogą być uzależnione. Wraz z rozwojem choroby alkoholowej, w pewnym momencie pojawia się picie w samotności. Alkohol zaczyna pełnić funkcję przyjaciela, kochanki, rodziny – to on daje ukojenie, relaks, chwilę zapomnienia, odpoczynek od problemów, wypełnia czas.

Pomimo tego, że sam fakt picia w samotności nie wystarczy do zdiagnozowania uzależnienia, takie zachowanie powinno zaniepokoić. Jeśli zauważasz u siebie lub swoich bliskich picie w samotności, skontaktuj się ze specjalistą. Terapeuta pomoże Ci zobaczyć jaką funkcję w Twoim życiu pełni alkohol- czy pijesz problemowo, szkodliwie lub czy może pojawiają się u Ciebie znamiona uzależnienia. Nie czekaj, interweniuj. Daj sobie szansę. Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Dlaczego pije się alkohol w samotności?

Część osób wyrabia w sobie nawyk picia w samotności. Może on wynikać z wielu czynników, m.in. trudność z nawiązywaniem relacji, bycia w relacji, introwertyczności czy innych cech osobowości, okoliczności. Wraz z pogłębianiem się uzależnienia narasta siła mechanizmu zwanego mechanizmem nałogowego regulowania uczuć.

Osoby nawet na początku towarzyskie coraz rzadziej chcą przebywać z ludźmi. Alkohol zaczyna zastępować im inne, przyjemne doznania- w tym kontakty z ludźmi. Staje się on „najlepszym przyjacielem”. Inne osoby przestają być potrzebni do rozmowy, spędzenia czasu, śmiechu, towarzystwa, a wręcz stają przeszkodą w drodze do butelki. Często zauważając, co się dzieje, interweniują. Może pojawić się ukrywanie czy izolowanie od innych wszystko, żeby mieć „święty spokój”. Czasami pojawia się wstyd przed tym, co osoba uzależniona robi. Jeśli nikt o tym nie wie, to problemu nie ma – takie myślenie magiczne nie jest obce osobom nadużywającym alkoholu.

Jak przestać pić alkohol samemu?

Wszystko zaczyna się od pierwszego kroku, którym jest decyzja. Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz pić, nie chcesz już tak żyć, to zrobisz wszystko, żeby to zmienić. Nie zawsze dalej to takie proste, chęć chęcią, ale trzeba jeszcze mieć wsparcie, pomoc i umiejętności. Terapia dostarcza umiejętności skutecznego radzenia sobie z głodami alkoholowymi, wyzwalaczami wewnętrznymi i zewnętrznymi, pomaga budować sieci wsparcia oraz uczy alternatywnych źródeł przyjemności, dla których warto żyć i nie pić.

Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w zaprzestaniu picia alkoholu samodzielnie:

  • Znajdź wsparcie: Szukaj wsparcia w swoim otoczeniu. Może to być rodzina, przyjaciele, partner życiowy lub grupa wsparcia. Podziel się swoją decyzją z bliskimi osobami i poproś o ich wsparcie.
  • Unikaj pokus: Usuń alkohol ze swojego domu. Usuń wszelkie zapasy alkoholu, aby nie był on w zasięgu ręki. Unikaj miejsc, gdzie zazwyczaj pijałeś, i unikaj sytuacji, które mogą prowadzić do pokusy
  • Znajdź alternatywy: Zastąp picie alkoholu innymi aktywnościami, które dostarczą Ci przyjemności. Może to być sport, hobby, czytanie książek, oglądanie filmów, spacer czy medytacja. Znajdź coś, co sprawia Ci radość i pozwala się zrelaksować.
  • Skorzystaj z grupy wsparcia: Przynależność do grupy wsparcia dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu może być niezwykle pomocne. Spotkania grupy wsparcia pozwalają na dzielenie się doświadczeniami, zdobywanie wsparcia emocjonalnego i otrzymywanie praktycznych wskazówek.
  • Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne: Regularnie się odżywiaj, zdrowo się śpij i regularnie uprawiaj aktywność fizyczną. Skup się również na dbaniu o swoje zdrowie emocjonalne poprzez relaksację, medytację, terapię lub rozmowy z bliskimi.

Ważne jest, abyś zrozumiał, że jeśli masz problemy z uzależnieniem od alkoholu, najlepiej skonsultować się ze specjalistą w tej sprawie. Skorzystaj z pomocy w naszej kadry.

Skontaktuj się z nami